O galeriji
Njezin prvi voditelj i utemeljitelj (zajedno s akademskim slikarom Srećkom Planinićem) prof. Vladimir Bužančić, promovirao je Galeriju od samog početka u respektabilan izložbeni likovni prostor, što Galerija nastoji zadržati sve do danas. U njoj su do sada izlagali mnogobrojni priznati i uvaženi akademski likovni umjetnici iz Zagreba i inozemstva. Uz poznata imena uvijek je bila otvorena i pruža šansu mlađim likovnim umjetnicima, koji su tu započeli svoju, kasnije uspješnu likovnu karijeru.
Kao članovi Umjetničkog savjeta Galerije Vladimir Bužančić njezinoj izlagačkoj kvaliteti pridonjeli su eminentni likovni stručnjaci: Ive Šimat Banov, Lilijana Domić, Višnja Knezoci, Ferdinand Kulmer i Đuro Seder u jednom sazivu, zatim Nevenka Arbanas, Petar Barišić, Milan Bešlić, Lilijana Domić, Višnja Slavica Gabout i Anton Vrlić, potom Branka Benčić, Želimir Koščević, Lovorka Magaš Bilandžić, Dalibor Stošić i Bojan Šumonja, Lovorka Magaš Bilandžić, Boris Cvjetanović, Danko Friščić, Antun Maračić, Davorka Perić i Evelina Turković,
U sazivu u 2023. članice i članovi Umjetničkog savjeta su: Grgur Akrap, Danko Friščić, Iva Körbler, Koraljka Kovač, Barbara Vujanović.
Galerija Vladimir Bužančić je na popisu uvaženih institucija i izložbenih prostora u Republici Hrvatskoj za priznavanje i obnavljanje prava samostalnih umjetnika HDLU-a i ULUPUH-a.
Međunarodna suradnja i međugradska suradnja
Galerija Vladimir Bužančić od svojih početaka do danas intenzivno radi na promociji vizualne umjetnosti u inozemstvu i drugim gradovima Hrvatske. Razvila je dugogodišnju suradnju s Republikom Češkom i do sada su u Češkim Budejovicama i Pragu izlagali eminentni likovni umjetnici iz Zagreba, zatim u Republici Mađarskoj u Budimpešti i Szentendreu, Republici Sloveniji u Ljubljani, Krškom i Kostanjevici na Krki. Također je dovela pred zagrebačku publiku svjetski poznate i afirmirane češke, talijanske i slovenske akademske likovne umjetnike.
Među zapaženim realiziranim izložbama u inozemstvu su izložbe Duje Jurića Memo-chips na Mađarskom sveučilištu likovnih umjetnosti u Budimpešti (2013.), skupna izložba Krajolici svijesti (Damir Babić, Jasenka Bulj, Ivona Jurić, Igor Zirojević) u Pečuhu (2015.), izložba Petra Barišića Bijelo u Szentendreu u Mađarskoj (2008.), izložba Siniše Majkusa i Anite Parlov u Szentendreu u Mađarskoj (2010.)
U Galeriji Vladimir Bužančić izlažu i umjetnici iz Slovenije, Srbije, Češke i Mađarske, a među zapaženim ostvarenjima takve suradnje ističemo izložbu renomiranog mađarskog kipara akademika Ádáma Farkasa (2009.), Bálinta Szombathya (2018.), člana i osnivača legendarne Grupe Bosch+Bosch (Subotica, 1969.–1976.) i učesnika manifestacija jugoslavenske „nove umjetničke prakse” 70-ih. Galerija kontinuirano surađuje i sa slovenskim umjetnicima i kustosima unutar čega je ostvarena vrlo zapažena fotografska ambijentalna instalacija Petera Raucha (2017.)
Tijekom tridesetgodišnjeg rada Galerije realizirane su izložbe u Galeriji Sv. Krševan u Šibeniku, Galerija centra u Osijeku, Galerija slika u Gradskom muzeju Varaždin, Moderna galerija u Dubrovniku, Galerija umjetnosti u Vinkovcima, Galerija Vjekoslav Karas – Gradski muzej u Karlovcu, Galerija Roman Petrović Sarajevo, Ljubljani, Mariboru, Krškom…
Danas Galerija redovito surađuje na razmjenama izložbi ili u koprodukciji novih izložbi s Galerijom Kazamat u Osijeku, Galerijom Makina u Puli, Galerijom AK Koprivnica, KIC-om Zagreb te MMC-om Split.
Od 2014. godine program Galerije je osmišljen kao jedinstvena godišnja programska koncepcija u kojoj umjetnici unutar iste teme produciraju nove radove koji potom promoviraju u Zagrebu i u drugim gradovima u Hrvatskoj i inozemstvu.
tel/fax: 01/6140-189, 01/6140-190,
e-mail: galerija.vladimir.buzancic@czk-novi-zagreb.hr
Radno vrijeme: ponedjeljkom, utorkom i srijedom: 9 – 20 sati
četvrtkom: 9 – 20 sati (Ukoliko se četvrtkom održava koncert, radno vrijeme Galerije je: 9 -13 sati)
petkom: 9 – 15 sati