O galeriji
Njezin prvi voditelj i utemeljitelj (zajedno s akademskim slikarom Srećkom Planinićem) prof. Vladimir Bužančić, promovirao je Galeriju od samog početka u respektabilan izložbeni likovni prostor, što Galerija nastoji zadržati sve do danas. U njoj su do sada izlagali mnogobrojni priznati i uvaženi akademski likovni umjetnici iz Zagreba i inozemstva. Uz poznata imena uvijek je bila otvorena i pruža šansu mlađim likovnim umjetnicima, koji su tu započeli svoju, kasnije uspješnu likovnu karijeru.
Kao članovi Umjetničkog savjeta Galerije Vladimir Bužančić njezinoj izlagačkoj kvaliteti pridonjeli su eminentni likovni stručnjaci: Ive Šimat Banov, Lilijana Domić, Višnja Knezoci, Ferdinand Kulmer i Đuro Seder u jednom sazivu, zatim Nevenka Arbanas, Petar Barišić, Milan Bešlić, Lilijana Domić, Višnja Slavica Gabout i Anton Vrlić, potom Branka Benčić, Želimir Koščević, Lovorka Magaš Bilandžić, Dalibor Stošić i Bojan Šumonja, Lovorka Magaš Bilandžić, Boris Cvjetanović, Danko Friščić, Antun Maračić, Davorka Perić i Evelina Turković,
U sazivu u 2023. članice i članovi Umjetničkog savjeta su: Grgur Akrap, Danko Friščić, Iva Körbler, Koraljka Kovač, Barbara Vujanović.
Galerija Vladimir Bužančić je na popisu uvaženih institucija i izložbenih prostora u Republici Hrvatskoj za priznavanje i obnavljanje prava samostalnih umjetnika HDLU-a i ULUPUH-a.
Međunarodna suradnja i međugradska suradnja
Galerija Vladimir Bužančić od svojih početaka do danas intenzivno radi na promociji vizualne umjetnosti u inozemstvu i drugim gradovima Hrvatske. Razvila je dugogodišnju suradnju s Republikom Češkom i do sada su u Češkim Budejovicama i Pragu izlagali eminentni likovni umjetnici iz Zagreba, zatim u Republici Mađarskoj u Budimpešti i Szentendreu, Republici Sloveniji u Ljubljani, Krškom i Kostanjevici na Krki. Također je dovela pred zagrebačku publiku svjetski poznate i afirmirane češke, talijanske i slovenske akademske likovne umjetnike.
Među zapaženim realiziranim izložbama u inozemstvu su izložbe Duje Jurića Memo-chips na Mađarskom sveučilištu likovnih umjetnosti u Budimpešti (2013.), skupna izložba Krajolici svijesti (Damir Babić, Jasenka Bulj, Ivona Jurić, Igor Zirojević) u Pečuhu (2015.), izložba Petra Barišića Bijelo u Szentendreu u Mađarskoj (2008.), izložba Siniše Majkusa i Anite Parlov u Szentendreu u Mađarskoj (2010.)
U Galeriji Vladimir Bužančić izlažu i umjetnici iz Slovenije, Srbije, Češke i Mađarske, a među zapaženim ostvarenjima takve suradnje ističemo izložbu renomiranog mađarskog kipara akademika Ádáma Farkasa (2009.), Bálinta Szombathya (2018.), člana i osnivača legendarne Grupe Bosch+Bosch (Subotica, 1969.–1976.) i učesnika manifestacija jugoslavenske „nove umjetničke prakse” 70-ih. Galerija kontinuirano surađuje i sa slovenskim umjetnicima i kustosima unutar čega je ostvarena vrlo zapažena fotografska ambijentalna instalacija Petera Raucha (2017.)
Tijekom tridesetgodišnjeg rada Galerije realizirane su izložbe u Galeriji Sv. Krševan u Šibeniku, Galerija centra u Osijeku, Galerija slika u Gradskom muzeju Varaždin, Moderna galerija u Dubrovniku, Galerija umjetnosti u Vinkovcima, Galerija Vjekoslav Karas – Gradski muzej u Karlovcu, Galerija Roman Petrović Sarajevo, Ljubljani, Mariboru, Krškom…
Danas Galerija redovito surađuje na razmjenama izložbi ili u koprodukciji novih izložbi s Galerijom Kazamat u Osijeku, Galerijom Makina u Puli, Galerijom AK Koprivnica, KIC-om Zagreb te MMC-om Split.
Od 2014. godine program Galerije je osmišljen kao jedinstvena godišnja programska koncepcija u kojoj umjetnici unutar iste teme produciraju nove radove koji potom promoviraju u Zagrebu i u drugim gradovima u Hrvatskoj i inozemstvu.



tel/fax: 01/6140-189, 01/6140-190,
e-mail: galerija.vladimir.buzancic@czk-novi-zagreb.hr
Radno vrijeme: ponedjeljkom, utorkom i srijedom: 9 – 20 sati
četvrtkom: 9 – 20 sati (Ukoliko se četvrtkom održava koncert, radno vrijeme Galerije je: 9 -13 sati)
petkom: 9 – 15 sati
Katalozi
POGLED U BUDUĆNOST - GODIŠNJI KATALOG 2024.
Vesna Šantak
SINERGIJA UMJETNOSTI - GODIŠNJI KATALOG GVB 2023.
Vesna Šantak
UMJETNOST KAO ČIN SLOBODE - GODIŠNJI KATALOG GVB 2022.
Na temelju javnog poziva, u okviru godišnje programske koncepcije GVb-a za 2022. pod nazivom Umjetnost kao čin slobode, pozvali smo umjetnike na refleksiju njihova umjetničkog rada kao čina slobode – kao slobodnog izbora i slobodnog oblikovanja potencijala (ili „materijala”) koji nastaje u susretu između (umjetničkog) subjekta i svijeta. U beskonačnoj igri jezika umjetnosti i stvarnosti u kojoj se otkrivaju uvijek nova značenja, umjetnost se kroz svoju dugu povijest potvrdila kao jedan od rijetkih mogućih prostora slobode za čovjeka. Između ostaloga, naučila nas je da se sloboda stječe izborom i stavom.
Anita Zlomislić