Galerija Vladimir Bužančić (Trg Narodne Zaštite 2)
Mario Romoda ‘Death must die’ i Valentina Supanz Marinić ‘Jučer – danas – sutra’

Otvaranje izložbe bilo je 24. lipnja 2024. u 20 sati!

Izložba se može razgledati do 12. srpnja 2024.

Mario Romoda s ciklusom slika „Death must die“ izražava svoja unutrašnja stanja, odnos prema različitim situacijama i događanjima. U svojem slikarstvu propituje aktualne teme i postavljanja važnih pitanja. Bira određene motive koji simboliziraju potrošačko i senzacionalističko društvo, ili su pak povezani sa simbolikom/događajima iz život autora. Predmeti koje slika, postaju arhetipovi koji iz nesvjesnog materijaliziraju ono nevidljivo, sakriveno. Ovim ciklusom slika Romoda prikazuje višedimenzionalnost stvarnosti i unutrašnjih svjetova.

Valentina Supanz Marinić ciklusom slika ”Jučer – danas – sutra” spaja realizam i ekspresiju, istovremeno prikazujući unutrašnji svijet i stvarnost koja nas okružuje. Prošlost, sadašnjost i budućnost se isprepliću. Autorica propituje aktualne teme kroz kritiku društva i kako određene situacije i događaji djeluju na pojedinca. Također, svojim slikama prikazuje bogatstvo unutrašnjeg svijeta i imaginacije, te nadu u bolju budućnost. Problematiziranje društva i optimizam se izmjenjuju, oslikavajući ubrzani ritam i dinamiku današnjeg vremena.

Kustosica izložbe: Vesna Šantak.

Iz predgovora Barbare Vujanović za izložbu Maria Romode “Death Must Die”
“… Kontrast, postignut u širokom dijapazonu značenja, bitna je odrednica recentnog ciklusa akrila na platnu. Primjerice, geometrijska, matematička preciznost kojom Mario gradi polje slike protuteža je organskoj mekoći (auto)portretiranih protagonista, mrtve i žive prirode i mitoloških bića, sirena. Hladnim, modrim, zelenim i ljubičastim tonovima suprotstavlja se toplina svjetlosti koja reflektira osjećaj nade. U dinamičnoj napetosti spomenutih dihotomija nižu se fantastični prizori, međusobno višestruko nadovezani i samodostatni. I autor će za njih priznati da su filmski. Ono što je zanimljivo, jest da smo za inspiracije i reference Mario i ja navodili različita ostvarenja. Nazivi slika, i neonski natpisi na nekima od njih, funkcioniraju kao lapidarni scenariji ili napuci za razumijevanje, koji nikako ne isključuju izvjesnost drugačijih tijekova radnje.
Razlog tome je nedoslovnost slikarske i simboličke geste. Naime, zakonitosti magičnoga realizma i pop arta, utjecaji prethodnika poput Edwarda Hoppera ili Davida Hockneya, čine poticaj promišljanja medija, a ne konačni stilski ishod. Dominantni izazov Marievoj znatiželji je interes za prostor predočenoga smjelim perspektivama. Važan leitmotiv, odnosno gradbeni element koji se nenametljivo i suptilno ponavlja je oblik pravokutnika. Ovo utjelovljenje nezaobilaznih ekrana mobitela manifestirano je kao metafora, naznačena na slici Wake up iz 2023. godine. Na tome je autoportretu Mario prikazao vlastitu usisanost u (ne)stvarnost virtualnog života. Zahvaljujući ovakvoj fragmentarnoj logici autoreferencijalnosti i ciklus Death Must Die predstavlja narativno i konceptualno polazište za buduće radove. Zvučna rečenica istovremeno podrazumijeva zaigranost (naslov je posuđen od video igrice), te mogućnost i potrebu ponovnoga pronalaženja vlastita umjetničkog i životnog iskaza.”

Iz predgovora Ive Körbler za izložbu Valentine Supanz Marinić “Jučer- danas – sutra”
“… Za svoj ciklus slika „Jučer – danas – sutra“ Valentina Supanz reći će kako je kombinacija dvaju svjetova: „Onog intimnog, u koji bježimo, i stvarnosti koja nas okružuje te ujedno nadom za bolje sutra“. To vrlo umješno prikazuje kroz kombinacije realizma, ekspresije, hladnoće i topline, kao poruku ovih slikâ. „Slike koje eklektično spajaju vizuale i detalje iz prošlosti / sadašnjosti / budućnosti. Na prošlost gledamo s nostalgijom kao divno i nepovratno doba iza nas, sadašnjost je puna nesigurnosti, a budućnost je apstraktna. Naučile su nas to ove dvije godine neizvjesnosti i iznenađenja. Zato će slike biti ponekad nemile i hladne, a ponekad vedre i tople jer takvo je i vrijeme u kojem živimo. Kritička preslika, ali istovremeno puna nade za bolju budućnost“ (Valentina Supanz).
Često imamo osjećaj kako u ovom današnjem svijetu gubimo čvrsto uporište – čemu konstantno pridonose globalne geo-političke struje i tendencije – što nas i na svakodnevnim razinama postojanja čini nesigurnima, poljuljanima i sklonima bijegu u neke vlastite male paralelne stvarnosti, mjesta „u umu“, mašti i prirodi do kojih nitko ne može doći i koja su samo naša. Tražimo utočišta i izlaze iz glavnog matriksa stvarnosti koja nas emotivno i psiho-fizički melje i rastavlja naše biće, i čemu se niti najjači ne mogu do kraja suprotstaviti. Valentina Supanz pripada plejadi recentnih hrvatskih slikara koji imaju dovoljno talenta i snage za stvaranje svojeg vlastitog, prepoznatljivog rukopisa i umjetničkog svjetonazora, gdje slikarstvo ne pati od toga da na bilo kakav artificijelan način bude „drugačije“, lažno efektno, pretjerano u bilo kojem kontekstu ili konstrukt za kojeg osjećamo kako nema doticaja s autorovom osobnošću. Štoviše, neka totalno izbalansirana narativnost slike, emocija i poruka, odnosno, osebujna „pričljivost“ vuče ovo slikarstvo prema književnom sloju kratke priče, gdje bismo na temelju jedne slike mogli ispisati više suvislih kartica teksta… čime nimalo nije umanjena magija prizora.”

Kustosica izložbe: Vesna Šantak

IMPRESSUM
Mario Romoda ‘Death must die’
Valentina Supanz Marinić ‘Jučer – danas – sutra’
24. lipnja – 12. srpnja 2024.

Kustosica izložbe: Vesna Šantak
Postav izložbe: Mario Romoda, Valentina Supanz, Vesna Šantak
Voditeljica Galerije Vladimir Bužančić: Vesna Šantak
Predgovori: Iva Körbler, Barbara Vujanović
Grafički dizajn: Kristina Babić
Foto i videodokumentacija: Darko Bavoljak, Stjepan Kolobarić
Tehnički postav: Tomislav Kušević
Lektura i korektura: Dunja Aleraj Lončarić
Prijevod na engleski: Mirta Jurilj

Izložba se može pogledati do 12. srpnja 2024. ponedjeljkom, utorkom, srijedom od 9 do 20 sati, četvrtkom* od 9 do 20 sati i petkom od 9 do 15 sati

Pokrovitelji: Gradski ured za kulturu i civilno društvo Grada Zagreba te Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske.

CENTAR ZA KULTURU NOVI ZAGREB
Trg Narodne zaštite 2, 10020 ZagrebTel.: 01 6140 189
e-pošta: galerija.vladimir.buzancic@czk-novi-zagreb.hr / www.czk-novi-zagreb.hr