Pozivamo vas na otvaranje izložbe

Helene Schultheis Edgeler
Deus Machina // Iter
u ponedjeljak 14. listopada 2024. u 20 sati.
Izložba ostaje otvorena do 31. listopada 2024.

Helene Schultheis Edgeler
Deus Machina // Iter

Helena Schultheis Edgeler akademska slikarica i povjesničarka umjetnosti, ovom izložbom istražuje mogućnosti novih tehnologija. Ciklus slika Deus Machina // Iter nastao je kao komentar na razvoj i prisustvo umjetne inteligencije i personificiranih generiranih avatara u kulturi i umjetnosti. Autorica izložbom daje odgovor na pitanje da li postajemo kao vrsta bolji i sposobniji ili neminovno ulazimo u doba neznanja i nedostatka vještina. Izlaže ulja na platnu i eksperimentalni animirani video.
Animirani video rad koji prati izložbu je bio prikazan u konkurenciji hrvatskog animiranog filma na Animafestu u Zagrebu, 2023.

Helena Schultheis Edgeler zaposlena je na Tekstilno-tehnološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu u zvanju izvanrednog profesora na grupi kolegija Crtanje i slikanje. Djeluje aktivno u području slikarstva, umjetničkog filma i videa, fotografije i umjetničke instalacije. Izlaže na brojnim samostalnim i skupnim izložbama u zemlji i inozemstvu. Sudjeluje na mnogim festivalima filma i videa u zemlji i inozemstvu. Izdvajamo: Dani hrvatskog filma, Animafest i Međunarodni festival animiranog filma Animateka. Članica je Hrvatskog društva likovnih umjetnika.

Iz predgovora Paole Orlić:
Dijalektičke razglednice budućnosti ili mnogostruki „posliježivoti” u ciklusu slika Deus Machina Helene Schultheis Edgeler

„Ciklus radova Deus machina stoga treba promatrati kao direktni rezultat umjetničina višegodišnjeg proučavanja i praćenja novih tehnoloških dostignuća povezanih s računalnom manipulacijom slikom. Iako je to činila najviše zbog filma i videomaterijala, a onda i zbog razvoja algoritama i obrade fotografija, prema vlastitu iskazu, Schultheis Edgeler 2022. otkriva tada svježe lansiranu tehnološku novotariju zvanu Midjourney, čiji je osnovni cilj bio vrlo konkretno „pretvaranje teksta u sliku”. Svjesna da će takav alat doskora napraviti ogroman pomak i zauvijek promijeniti paradigmu u području definiranja slike, dizajna i umjetnosti, poput one koja se nedugo potom dogodila s izumom ChatGPT-ja, nastavila je istraživati mogućnosti koje je nudila sve sofisticiranija suvremena tehnologija. Generirajući na tisuće slika uz pomoć UI-ja, razrađivala je potom savršeni „recept” teksta koji bi unesen u mašinu rezultirao zadovoljavajućim ishodom na osnovi kojeg bi krenula slikati. Koliko se god činilo da su mogućnosti bile velike i obimne, zadovoljavajući je rezultat ipak nastao, treba li istaknuti, nimalo slučajno – pukom greškom. Tek kada „mašina“ nije mogla razumjeti njezin zadani tekst, generirajući posve nekoherentne slike, slikarica je, koristeći se potom grafičkim alatima i intervenirajući njima u mnogobrojne „radne skice”, dobila tek prve suvisle pokušaje koje je mogla dalje razvijati. Iako je taj rad, prema njezinu iskazu, bio ograničavajući jer promjene koje su bile moguće najčešće nisu išle u smjeru u kojem je željela i kako ga je zamislila, njezine su skice sve redom prolazile mnogobrojne naknadne preinake na osnovi kojih je dalje generirala uvijek nove elemente ekstenzivno razvijajući vlastiti tekstualni kod koji je konačno iznjedrio rezultate koje je potom odlučila uzeti kao predloške za slikanje. Držeći da apstraktno i konceptualno mišljenje apsolutno pripadaju prošlosti, jer danas se najveći izazov nalazi upravo u realnosti, a posebno definiciji što realnost jest i dokle sve sežu njezine granice, svjesno se odlučila za figuraciju, odnosno realizam, ističući još u svojim radovima svu širinu interpretativnog polja interferencije realnosti nasuprot umjetno generiranih svjetova.“

IMPRESUM
Helene Schultheis Edgeler
Deus Machina // Iter
14. listopada 2024. – 31. listopada 2024.
Kustosica izložbe: Vesna Šantak, voditeljica Galerije Vladimir Bužančić
Predgovor: Paola Orlić
Grafički dizajn: Kristina Babić
Postav izložbe: Vesna Šantak, Helene Schultheis Edgeler
Tehnički postav: Tomislav Kušević
Foto i videodokumentacija: Darko Bavoljak, Stjepan Kolobarić
Lektura i korektura: Dunja Aleraj Lončarić
Prijevod na engleski: Mirta Jurilj

Program su financijski podržali Gradski ured za kulturu i civilno društvo te Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske.

Radno vrijeme Galerije Vladimir Bužančić: ponedjeljkom, utorkom i srijedom: 9 – 20 sati, četvrtkom: 9 – 20 sati, petkom: 9 – 15 sati
*Napomena: ukoliko se četvrtkom održava koncert, radno vrijeme Galerije četvrtkom je: 9 -13 sati.

Kontakt osoba za medije:
Vesna Šantak, mag.art
voditeljica Galerije Vladimir Bužančić
galerija.vladimir.buzancic@czk-novi-zagreb.hr
mobitel: 091 21 43 230

Centar za kulturu Novi Zagreb
GALERIJA VLADIMIR BUŽANČIĆ
Trg Narodne zaštite 2, Zagreb
Tel: 01 6140 189
www.czk-novi-zagreb.hr
https://www.facebook.com/galerijavladimir.buzancic

centar za kulturu novi zagreb galerija vladimir bužančić deus machina iter helena schultheis edgeler multimedijalna izložba