Pozivamo vas na otvaranje izložbe Đure Sedera ‘Motivi krajolika i sakralne teme’ u ponedjeljak, 10. veljače 2025. u Galeriji Vladimir Bužančić u 19 sati (Trg Narodne zaštite 2, 10 020 Zagreb)!
Na otvaranju izložbe glazbeni trenutak izvodi Trio Gracije:
Tajana Seder Zalusky, violončelo
Dubravka Marković, violina
Željka Kranjec Noll, klavir
gost Jonathan Zalusky, violončelo
Izložba ostaje otvorena do 28. veljače 2025.
Velika nam je čast u Galeriji Vladimir Bužančić predstaviti akademika, eminentnog akademskog slikara Đuru Sedera na retrospektivnoj izložbi ‘Motivi krajolika i sakralna djela‘. Cijeli život posvećen umjetnosti, u svojem plodonosnom, gotovo 70 godišnjem umjetničkom stvaralaštvu, Đuro Seder ostvario je veliki utjecaj na likovnoj hrvatskoj sceni. Jedan je od najznačajnijih slikara moderne, postmoderne i suvremene hrvatske umjetnosti. U Galeriji Vladimir Bužančić predstavljamo retrospektivnu izložbu izbora djela s motivima krajolika i sakralna djela. Razmišljajući o bogatom opusu Đure Sedera i postavu izložbe, nametnula se misao o jedinstvu njegovog umjetničkog stvaralaštva – raznolike motive Sederovih djela povezuje zajednička vizija cjelovitosti i duhovnosti. Bilo da umjetnik slika motive mrtve prirode, krajolika, autoportreta, stabla ili pak biblijske motive, motivi su slikani intimistički, duboko povezani s metafizičkim aspektom.
Vesna Šantak, voditeljica Galerije Vladimir Bužančić
Prema riječima autora koncepta izložbe povjesničara umjetnosti Milana Bešlića o motivima retrospektivne izložbe: “… otkrivaju ga kao slikara religioznog nadahnuća i, jednako tako, slikara kojemu je krajolik bio čvrsto stvaralačko uporište. Stoga se može utemeljeno kazati da je Seder jedan od najplodnijih i najistaknutijih suvremenih hrvatskih slikara po rečenim motivima što će se u kronološkoj liniji i u širem tematskom rasponu prikazati u izložbenom prostoru Galerije Vladimir Bužančić.“
„Dosta mi je avangarde koja vodi u entropiju! Dosta mi je apsurda! Dosta asketizma. Zamara me moderna racionalnost, koja broji vlastite „elementarne“ operacije. Sit sam „tautologije“, koja se boji da će izgubiti stvarnost ako se dokraja ne identificira sa svojom početnom gestom…Ili još gore: sa svojom fizičkom podlogom… a ne stiže dalje od prvog koraka. Glasam za slikarstvo koje se ne boji sebe: intuicije, zamaha, nepredvidljivosti. Koje se ne boji poticaja iz tradicije. Koje ne robuje čistunstvu i besmislenoj dosljednosti. Koje, ako hoće, bez grižnje savjesti uzima „figurativni motiv“ kao poetski predtekst slikanja. Za slikarstvo koje se ne stidi emocija. Koje oslobađa energiju. Koje voli bogatstvo kromatskog događanja. Koje voli magmu pigmenta. Riječju: Glasam za slikarstvo koje bi značilo jednu afirmativnu i spontanu MOGUĆNOST SLIKE danas, skeptičnoj i defetističkoj NEMOGUĆNOSTI SLIKE usprkos!“
Đuro Seder: iz eseja Mogućnost slike, 1981.
Đuro Seder (Zagreb, 1927.- Zagreb, 2022.) pohađao je Prvu klasičnu gimnaziju u Zagrebu, a maturirao je 1946. na Klasičnoj gimnaziji u Splitu. Studij slikarstva završio je 1951. na Akademiji
likovnih umjetnosti u Zagrebu u klasi profesora Antuna Mejzdića, dok je specijalizaciju za slikarstvo završio 1953., kod profesora Marina Tartaglie. Nakon studija radio je kao tehnički urednik i grafički dizajner u nekoliko časopisa i izdavačkih poduzeća (Jugoslavenski radio, Agencija za marketing – Vjesnik.). Bavio se grafikom (Crne slike, 1973.), te ilustracijom dječjih knjiga (izdavačke kuće Mladost i Školska knjiga). Bio je član umjetničke skupine Gorgona od 1959. do 1966. Tijekom šezdesetih i sedamdesetih godina 20. stoljeća objavljivao je poeziju (časopisi Razlog, Kolo, Forum, Republika), a 1978. tiskana mu je zbirka pjesama Otac iz lonca u nakladi BiblioTEKE iz Zagreba. Na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu predavao je od 1981. do 1998., a od 1983. do 1987. bio je dekan. Od 2012. bio je professor emeritus Sveučilišta u Zagrebu. Za redovitog člana HAZU izabran je 2000., a od 2011. bio je voditelj Gliptoteke HAZU. Samostalno i skupno izlaže u zemlji i inozemstvu od 1958., a radovi mu se nalaze u mnogim nacionalnim i inozemnim galerijama i muzejima te privatnim zbirkama.
Dobitnik je mnogobrojnih priznanja i nagrada od kojih se izdvajaju Nagrada Vladimir Nazor za životno djelo (2001.), Odličje Danice s likom Marka Marulića (1996.) i Nagrada za životno djelo
Hrvatskog društva likovnih umjetnika (2018.).
Impresum
Galerija Vladimir Bužančić
Đuro Seder
‘Motivi krajolika i sakralne teme’
10. veljače 2025 – 28. veljače 2025.
Voditeljica i kustosica Galerije Vladimir Bužančić: Vesna Šantak
Autor koncepta izložbe: Milan Bešlić
Postav izložbe: Vesna Šantak,
Predgovor: Milan Bešlić
Grafički dizajn: Kristina Babić
Foto i videodokumentacija: Darko Bavoljak, Stjepan Kolobarić
Tehnički postav: Tomislav Kušević
Lektura i korektura: Dunja Aleraj Lončarić
Prijevod na engleski: Mirta Jurilj
Kontakt za medije:
Vesna Šantak, mag,art.
voditeljica Galerije Vladimir Bužančić
galerija.vladimir.buzancic@czk-novi-zagreb.hr