”Novi val klasike”: Shiva Beyond Sound
Četvrtak, 10. travnja 2025. u 20 sati
Galerija CZK (Trg Narodne zaštite 2)
Ulaz je slobodan!

Dragi ljubitelji glazbe, s velikim uzbuđenjem najavljujemo prvi koncert našeg ciklusa “Novi val klasike”, koji će se održati 10. travnja 2025. u 20 sati u Galeriji Centra za kulturu Novi Zagreb!
Ova sezona donosi veliki mladih glazbenih talenata i bogatstvo klasične glazbe, s posebnim naglaskom na djela hrvatskih skladatelja.

Program ovog koncerta donosi zanimljiv spoj baroknih, klasičnih i suvremenih djela za dvije violine i klavir. Posebno se ističu skladbe hrvatskih autora – Divertimento Mate Šlika, koji kroz razigrane glazbene forme donosi svježinu i inventivnost, te Marionettes Tihomira Uhlika, skladba bogata slikovitim motivima i dinamičnim dijalozima violina. Uz njih, publika će moći uživati u djelima Händela, Vivaldija, Schostakovicha, Montija i drugih, koji će večer obogatiti virtuoznim melodijama i snažnim emocijama.

Kroz ovogodišnji ciklus od čak 11 koncerata, predstavit ćemo 23 talentirana umjetnika, s ciljem jačanja kulturne scene Novog Zagreba i približavanja klasične glazbe široj publici.

Ulaz na sve koncerte je besplatan!

 

Shiva Beyond Sound
Sho Akamatsu – violina
Ivana Duvnjak Akamatsu – violina
Marijana Komljenović – klavir

Instagram: https://www.instagram.com/shiva_beyond_sound/
Tiktok: https://www.tiktok.com/@shiva.beyond.sound?_t=ZN-8ul5p2vGekk&_r=1
Youtube: https://www.youtube.com/@ShivaBeyondSound
Facebook: https://www.facebook.com/share/163dXPmKsq/?mibextid=wwXIfr

 

Program koncerta:
1. G. F. Händel: Sonata za dvije violine i klavir u g-molu, op.2
2. M. Šlik: Divertimento za dvije violine
3. D. Schostakovich: 5 komada za dvije violine i klavir
4. A. Vivaldi: Concerto za dvije violine u a- molu, RV 522
5. T. Uhlik: Marionettes for two violins
6. Händel – Halvorsen: Passacaglia za dvije violine
7. V. Monti: Czardas za dvije violine i klavir

FB event –> Koncert klasične glazbe: Shiva Beyond Sound


Biografije umjetnika:

IVANA DUVNJAK AKAMATSU magistrirala je violinu i solo pjevanje na Muzičkoj akademiji u Zagrebu. Dobitnica je brojnih nagrada na domaćim i međunarodnim violinističkim i pjevačkim natjecanjima. 2017. godine dobitnica je II. nagrade na međunarodnom pjevačkom natjecanju “Lav Mirski” u Osijeku te iste godine II. nagrade na međunarodnom pjevačkom natjecanju “Vera Kovač Vitkai” u Novom Sadu. 2018. i 2019. godine osvaja I. nagradu na međunarodnom natjecanju “Bistrički zvukolik” u Mariji Bistrici. Kao solistica na violini i vokalna solistica ostvarila je nastupe uz Hrvatski komorni orkestar, Zagrebački komorni orkestar, Simfonijski orkestar Mostar, Zagrebački orkestar mladih, Hrvatsko narodno kazalište u Mostaru, Tamburaški orkestar Našice te Zagrebačku filharmoniju. Tijekom studija solo pjevanja, uz svoju profesoricu Vlatku Oršanić, usavršavala je u Beču svoje znanje i tehniku uz renomiranu opernu divu, Kammersangerin Oliveru Miljaković. Od 2018. godine nastupa kao stalna vokalna solistica u koncertnom ciklusu Con brio, koji se održava u Beču i pod pokroviteljstvom Kammersangerin Olivere Miljaković. 2016. godine, uz Zagrebački orkestar mladih pod ravnanjem maestra Igora Tatarevića izvodi Pergolesijev “Stabat Mater” u Crkvi sv. Marka u Zagrebu. Od tada bilježi brojne nastupe u Hrvatskoj i inozemstvu te 2019. godine debitira u Hrvatskom glazbenom zavodu izvodeći arije W. A. Mozarta. Uz brojne druge suradnje koje je ostvarila uz Zagrebački orkestar mladih, stalna je solistica kostimirano-scenskog spektakla “Mozart u vrtu ” u kojem ostvaruje uloge Konstanze, Zerline, Donne Elvire, Pamine i Kraljice noći. Kao vokalna solistica učestalo sudjeluje na festivalu komorne glazbe “Musica Maxima ” koji je pozicioniran u sam vrh glazbenih festivala. Aktivni je polaznik brojnih pjevačkih seminara renomiranih vokalnih pedagoga kao što su Olivera Miljaković, Vlatka Oršanić, Lidija Horvat Dunjko. Od 2020. godine stalna je članica i jedna od osnivača violinističkog dua “Shiva Beyond Sound” s kojim bilježi brojne nastupe po Hrvatskoj i inozemstvu te je članica popularnog kvarteta “Vortex Strings “. Uz koncertnu aktivnost, Ivana se uspješno bavi i pedagoškim radom u vlastitoj novoosnovanoj glazbenoj školi Akamatsu & Duvnjak Music Academy te su njeni učenici dobitnici više od 50 nagrada na mnogim državnim i međunarodnim natjecanjima. Mnogi od njih nastupaju na priznatim festivalima, kao solisti uz orkestar te su članovi poznatog orkestra mladih “Esyo” koji svake godine bilježi brojne nastupe u Europi. Ivana se također bavi i popularnom glazbom te je ostvarila ulogu Agnete Faltskog u dva velika projekta Simfonijskog orkestra Mostar, Abbatinovo- Symphonic Abba Tribute. Kao solistica nastupila je i u projektu “Queen Tribute”- Bohemian Rock Symphony uz maestra Igora Tatarevića, ostvarivši zahtjevnu ulogu operne dive Monserat Caballe “Barcelona ” uz našeg poznatog pjevača Dinu Jelusića.

SHO AKAMATSU, violina, rođen je u Osaki (Japan) 1986. godine. S petnaest godina postao je dobitnik japanske državne stipendije za studij violine u Beču, u klasi renomiranog violinstičkog pedagoga prof. Leonida Sorokova. U istoj klasi diplomirao je 2010. na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, nakon čega upisuje usavršavanje u Beču, također u klasi prof. Sorokova. Tijekom i nakon završetka studija dobitnik je brojnih nagrada na hrvatskim i međunarodnim natjecanjima, u kategorijama solo violina i komornih sastava. Bio je pobjednik međunarodnih violinističkih natjecanja “Kumagusu” u Wakayami (Japan) 1996. i gudačkog natjecanja u Osaki (Japan) 1998. Dobitnik je prve nagrade na “Alpe-Adria A & V. Marcosig” internacionalnom natjecanju 2004. u Goriziji (Italija), kao i na Hrvatskom državnom natjecanju u Varaždinu. Osvojio je drugu nagradu u seniorskoj kategoriji na Međunarodnom natjecanju u Novosibirsku (Rusija) 2007., drugu nagradu (prva nagrada nije dodijeljena) na na natjecanju “Stefanie Hohl” u Beču (Austrija) 2012., te drugu nagradu na Natjecanju hrvatske mladeži umjetnika “Papandopulo” 2013. godine. Dobitnik je druge nagrade na 10. međunarodnom natjecanju violinista “Vaclav Huml” u Zagrebu. Na Međunarodnom natjecanju “Papandopulo” 2015. godine osvojio je prvu nagradu u kategoriji komornih sastava s Triom 1887. Često nastupa u Hrvatskoj i inozemstvu. Kao solist surađivao je sa Zagrebačkom filharmonijom, Simfonijskim orkestrom HRT-a, Dubrovačkim simfonijskim orkestrom, Simfonijskim orkestrom Mostar, Varaždinskim komornim orkestrom, orkestrima Opere Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu i Osijeku te Hrvatskog radija te Tamburaškim orkestrom HRT-a. Stalni je solist i koncertni majstor kostimiranog glazbeno-scenskog spektakla Mozart u vrtu. Kao koncertni majstor vodio je Zagrebački festivalski orkestar i Simfonijski orkestar Mostar. Sa Zagrebačkim solistima izdao je nosač zvuka s djelima hrvatskog skladatelja Borisa Papandopula. Osim solističkih nastupa, često izvodi i komornu glazbu. Stalni je član i suosnivač ansambla Trio 1887 s kojim bilježi brojne nastupe na festivalima u Hrvatskoj i Europi. Od 2020. godine član je i jedan od osnivača violinističkog dua SHIVA BEYOND SONUD. Stalni je suradnik međunarodnog orkestra Sinfonieorchester Liechtenstein i stalni član Zagrebačke filharmonije na mjestu vođe sekcije drugih violina.

MARIJANA KOMLJENOVIĆ
Rođena 1972. godine u Zagrebu, diplomirala je klavir na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u klasi prof. Ksenije Kos 1995. godine te na Učiteljskom fakultetu 2007. godine. Usavršavala se na seminarima istaknutih klavirskih umjetnika i pedagoga, uključujući E. Timakina, R. Kehrera, B. Romanova, J. Mihajlovič, E. Armana, L. Baranyaya, E. Picht-Axenfeld, N. Patarčec i B. Bodalie.
Kao izvrsna učenica i studentica, bila je stipendistica Grada Zagreba, a 2000. godine Poglavarstvo grada Velike Gorice stipendiralo je njezino sudjelovanje na Orlando festivalu u Nizozemskoj. Do listopada 2006. godine radila je u Umjetničkoj školi Franje Lučića u Velikoj Gorici kao profesorica klavira, gdje je u ožujku 1998. položila državni stručni ispit. Trenutno je u stalnom radnom odnosu na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, gdje radi kao viši umjetnički suradnik – korepetitor na VII. odsjeku.

Snimala je za HRT te korepetirala na seminarima vodećih svjetskih umjetnika, među kojima su Karl-Heinz Zoeller, Gaspar Hoyos, Hansgeorg Schmeiser, Pierre-Yves Artaud, Furugh Karimi, Ana Domančić-Krstulović, Martin Michael Kofler, Luisa Sello, Boris Previšić, Karolina Šantl-Zupan, Marina Novak, Renata Penezić, Jan Ostry, Yoshiko Ohta, Federica Lotti, Matej Zupan, Ludmila Berlinskaja, Frank van der Saar, Stefan Metz, Larissa Grenvelde, Laura Levai Askin, Giorgio Marcossi, Marko Zupan, Stefano Parrino, Nikola Ružević, Igor Tkatchouk, Žarko Perišić, Marcello Gatti, Kajana Pačko, Heidi Litschauer, Philippe Allain-Dupré, Peter-Lukas Graf, Dieter Flury, Carine Dupre, Ivana Zahirović-Negrerie, Andrea Oliva, Carl Jans, Dejan Gavrić, Ilza Urbane, Matej Grahek, Ulrich Hermann, Ana Batinica, Ljubiša Jovanović, Stana Krstajić, Marin Zokić, Herman van Kogelenberg, Matthieu Gaucci-Ancelin, Andrea Wild i Robert Winn.

Sudjelovala je na brojnim natjecanjima, festivalima i seminarima, uključujući: Regionalna i državna natjecanja HDGPP-a, Dane škole i koncerte GŠ Vatroslav Lisinski i GU Elly Bašić, Međunarodno natjecanje mladih flautista Flauta Aurea (2005., 2007., 2009., 2011., 2013., 2023.), Hrvatsko natjecanje mladih umjetnika Papandopulo, Zagreb (2012.) i dr.
Dugi niz godina bila je aktivna u vođenju zborova i vokalnih skupina: Voditeljica mješovitog zbora Udruge umirovljenika Velika Gorica Velikogorički biseri (1998.-2018.), korepetitorica mješovitog zbora Franjo pl. Lučić, voditeljica pjevačkih skupina KUD-ova Šćitarjevo, Gradići i Mala Mlaka.

Za 35 godina orguljanja u crkvama Ranjenog Isusa, Blaženog Alojzija Stepinca, svetog Jurja i Imena Marijina dobila je Papinu zahvalnicu. Sudjelovala je na znanstvenom skupu Istok susreće Zapad: kulturni i gospodarski kontakti Hrvatske i Azije od Marka Pola do danas. Objavila je dva CD-a u izdanju Best Music, 2003. i 2004. godine. Članica je Hrvatskog društva glazbenih umjetnika te je zaposlena kao umjetnički savjetnik VII. odsjeka za puhače Muzičke akademije Sveučilišta u Zagrebu.